بازیافت و کودکان
آشنا کردن کودکان با بازیافت ضایعات و حفاظت محیط زیست
در جهانی که فناوری حکمرانی می کند و کودکان از سنین پایین به فناوری های مختلف مانند تلفن های همراه، بازی های ویدئویی و اینترنت دسترسی دارند، تامین نیازهای آنها به شیوه هایی دیگر دشوار به نظر می رسد. اما به عنوان والدین یک کودک این فرصت را داریم که از فناوری در راستای پیشبرد آموزش چگونگی حفاظت از محیط زیست و مبارزه با آلودگی استفاده کنیم. با ارائه چند پیشنهاد ساده به منظور کاهش مصرف و افزایش بازیافت ما و فرزندمان می توانیم به ایجاد تغییرات محلی، ملی و بین المللی و حرکت در مسیر “سبز شدن” اقدام کنیم.
پژوهش‌گران معتقدند بهترین شیوه‌ی نهادینه کردن عادت‌های مثبت، آموزش از دوران کودکی است. حفاظت محیط زیست هم عادتی است که باید از کودکی آموخته شود تا به یک باور ذهنی تبدیل گردد. این باور، کودک را موظف می‌کند تا از یگانه زیستگاهی که در آن زندگی می‌کند، به بهترین وجه ممکن، پاس داری کند. از طرف ديگر كودك مي‌تواند آموخته‌هاي خود در اين زمينه را به صورت عملي در محيط‌هاي مختلف به كار بندد و مروج خوبي براي تغيير رفتار ديگر افراد خانواده، فاميل و به تبع آن جامعه باشد و به تدريج نگاه‌ها را به پسماند و مقوله بازيافت منطقي‌تر كند.
در اين زمينه كشورهاي پيشرفته بر روي كودكان جهت تصحيح ريشه‌اي فرهنگ در بلندمدت، سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفتي كرده‌اند. در ايران نيز حركت‌هايي كوچك و بيشتر نمادين انجام شده كه كافي نيست. ما نیز وظیفه خود دانستیم در حد بضاعت به این موضوع بپردازیم.
آموزش کودکان با استفاده از بازی
همان‌طور كه مي‌دانيم مهم ‌ترين و قابل فهم‌ ترين زبان‌ها براي كودكان، زبان بازي است. در واقع بازي براي كودكان جنبه تمرين زندگي آينده را دارد و كودكان، بسياري از نقش‌هايي كه ممكن است، در آينده آنها را ايفا كنند، از طريق بازي تمرين مي‌كنند. سنين كودكي مستعدترين زمان براي آموزش دائمي عادت‌هايي است كه براي هميشه ملكه ذهنشان مي‌شود.

 

در این بخش دو بازی فلش جهت دانلود قرار داده ایم که توسط شهرداری تهران تهیه شده است.در این بازیها به کودکان آموزش داده می شود که به پاکیزکی محیط زندگی خود اهمیت داده و ضمن جمع آوری ضایعات آنها را بر اساس نوع و جنس تفکیک کنند. 

( فایل exe را اجرا کرده و توسط کیبرد بازی کنید)

 
 
انیمیشن های آموزشی
يكي از انواع وسايل كمك آموزشي و تربيتي و يا به عبارتي وسايل ارتباط سمعي و بصري كارتون‌هايي است كه از رسانه ها به نمايش گذاشته مي‌شود. در واقع با تماشاي كارتون‌ها كودك از آنها جهت فكري مي‌گيرد. از ديدگاه متخصصان «ذهن كودك مانند لوح سفيدي است كه روي آن خط و شكلي كشيده نشده است» بنابراين كودك به‌راحتي به وسيله رنگ، شكل، حركات، رفتار و فلسفه اين كارتون‌ها تأثير مي‌پذيرد. كودك به وسيله كارتون‌هايي كه ساعت‌ها وقت خود را براي تماشاي آن صرف كرده در سراسر زندگي تأثير مي‌پذيرد. او با همسان‌سازي، الگوبرداري و همانندسازي رفتار الگوها را در حركاتش اجرا و تقليد مي‌كند. كارتون به عنوان يك هنر توانسته چه از نظر شكل ظاهري و چه ارتباطي با كودك ارتباط برقرار كند. خصوصاً كارتون‌هاي تلويزيوني كه بيشترين تأثير را در كودك دارند و او بيشترين آموزه‌ها را از كارتون‌هاي تلويزيوني دارد. آنچه مهم است اين است كه سازندگان فيلم‌ها و كارتون‌هاي تلويزيوني چه اهدافي را دنبال مي‌كنند و كودك چه موضوعاتي را از اين كارتون‌ها آموزش مي‌بيند. زيرا كودكان در سن شكل‌گيري شخصيت قرار دارند و ذهنشان بيشتر از بزرگسالان در حال شكل‌گيري با موضوعات پيرامون است. بنابراين اين خانواده‌ها و رسانه‌ها هستند كه بايد اهداف تربيتي كودكان را در نظر بگيرند.