بازیافت و هنر
 
هنر بازیافت، استفاده مجدد از مواد دور ریختنی است که اصلا به کار نمی‌آیند و این مواد استفاده شده می‌توانند در یک آفرینش هنری مورد استفاده قرار گیرند.
هدف از مطالب این بخش فرهنگسازی در خصوص استفاده مجدد از مواد دور ریختنی توسط خانواده‌هاست. ترویج فرهنگ استفاده بهینه از مواد دوریختنی و اصلاح الگوی مصرف. تبدیل ضایعات و برگرداندن آنها به چرخه مصرف. جلوگیری از افزایش حجم مواد زاید در محیط زیست.
بازیافت هر چیزی به مراتب ارزان‌تر از تولید آن تمام می‌شود و همچنین با بازیافت در مصرف مواد اولیه مانند : معادن ،درختان، نفت خام و انرژی ،صرفه‌جویی و به حفظ محیط زیست کمک می‌شود، بیایید بدون نیاز به مهارت خاص، با به کارگیری وسایل موجود و بی‌استفاده منزل ، دورریختنی‌ها را قابل استفاده کنیم.
هدف ما به کارگیری وسایل موجود و بی‌استفاده منزل و در نهایت ساخت بهترین‌ها از دور ریختنی‌هاست تا با کاربرد مجدد و کاهش وسایل اضافی، ما هم در جنبش زیست‌ محیطی و ترغیب مردم به استفاده دوباره از خرده ریزهای قدیمی سهیم باشیم.
بطری های شیشه ای را راحت ببرید و گلدان درست کنید!  
با روشی متفاوت  بطری شیشه‌ای را بدون ترک به دو نیم تقسیم کنید و به عنوان وسیله‌ای جدید و دکوری در قسمت‌های مختلف از آن استفاده نمایید. شاید برای شما مشکل باشد که چطور یک بطری شیشه‌ای را بدون ترک دو قسمت  تقسیم کنید. جای نگرانی نیست.تنها چیزی که نیاز دارید، یک بطری شیشه‌ای، ریسمان، قیچی، استون و مقداری آب است. برای این منظور، ابتدا یک   ریسمان را انتخاب و آن را در جایی که می‌خواهید برش انجام شود، دور شیشه سفت گره بزنید، ریسمان را درآورده، خوب   به استون آغشته و در واقع چند دقیقه داخل آن خیس کنید. سپس نخ را مجددا دور شیشه بیندازید.   (پوشیدن دستکش پلاستیکی  را فراموش نکنید تا آسیبی به دست شما وارد نشود).
سینک را از آب سرد پر کنید. ته شیشه را در دست چپ خود گرفته و با استفاده از فندک دور شیشه و در واقع دور نخ را   حرارت دهید. بگذارید نخ کاملا بسوزد. بعد از چند بار پیچاندن بطری، آن را به یک‌باره داخل آب برده، در خلاف جهت به   شیشه فشار آورید و آن را بشکنید.لبه‌های شیشه را با سمباده صاف و بعد از از بین بردن قسمت‌های تیز، از دو قسمت آن   برای موارد مختلف استفاده  نمایید. 
توضیح : هر چه ضخامت جداره بطری بیشتر باشد، مقدار ریسمان بیشتری باید استفاده شود.